HELLAS VOGE FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
admin
admin
Admin
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X Gray
Αριθμός μηνυμάτων : 81
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2023
Ηλικία : 52
Τόπος : Ηλιούπολη
https://hellasvogeforum.forumgreek.com

Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525 Empty Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525

Παρ Δεκ 29, 2023 10:15 pm
Σημείωση Διαχειριστή:

Το παρακάτω post είναι του χρήστη Akis Pds από τη σελίδα του F/B Voge Hellas Club




Καλησπέρα στην ομάδα!
Ήρθε η ώρα να ποσταρω λίγα πραγματακια για το μοντέλο Dsx 525 που παρέλαβα από την πρώτη παρτίδα στις 5 Ιουλίου και να αναφέρω κάποιους μικροπροβληματισμους που προέκυψαν στην πορεία!

Ας ξεκινήσουμε στο ότι μόλις το παρέλαβα το μηχανάκι και το ειχα στην κατοχή μου σχεδόν 1 μήνα πριν κάνω το πρώτο σερβίς παρατηρούσα κάτι θορύβους (από αλυσίδα και ρουλεμαν κυρίως). Συνεχίζω και λέω ότι κάτι δεν πάει καλά με το μηχανάκι...αρχίζω και παρατηρώ δονήσεις και τρεμουλα και θόρυβο από την αλυσίδα πίσω.. Λέω ρε γαμωτο όλα μαζί τα ακούω τι φάση?
Τα τρεμουλα τα έκανε μεταξύ 50-70 χιλιόμετρα με σταθερή πορεία και λιγότερο τρέμουλο στα 100 χιλιόμετρα/ώρα!
Οπότε όταν φτάνει η ώρα του πρώτου σερβίς ενημέρωνω το συνεργείο και μου λέει για τον θόρυβο πίσω ευθύνεται η αλυσίδα και θα την περάσουμε εγγύηση...Λέω εντάξει οκ.
Έρχεται η ώρα για να αλλάξουμε την αλυσίδα, βάλαμε λίγο καλύτερη κινεζική αλυσίδα από την "μαμά" αλυσίδα εν τέλει Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525 1f602.

Φεύγω από το συνεργείο, περνάνε κάποιες μέρες βλέπω ότι η αλυσίδα δεν την είχαν βάλει σωστά (Παρακάτω η φωτογραφία να δείτε).
Ξαναπάω απ' το συνεργείο μου λένε ότι επίτηδες την έβαλαν έτσι γιατί με τον καιρό θα έρθει από μόνη της στα ίσια μου λέει..(1ο εγκεφαλικο)
Και του λέω αν δεν έρθει στα ίσια του?? Μου λέει θα στην ξανααλλαξω την αλυσίδα ( άντε βρες τώρα λογική από αυτό το πράγμα).

Τέλος πάντων, αφού εχω ψιλομανουριασει φεύγω και πάω σε άλλο συνεργείο εξουσιοδοτημένο να δω αν όντως είναι φυσιολογικό η όχι..(να πάρω μια δεύτερη γνώμη δλδ)
Μου λέει ο μάστορας ότι και "καλά" ειναι φυσιολογικό (2ο εγκεφαλικό)...

*Παρέλειψα πριν να αναφέρω ότι όταν πήγα στο πρώτο σερβίς για να αναφέρω τα τρεμουλα και τα σχετικά, μου είπαν πάλι ότι είναι φυσιολογικό.. αλλά εγώ γύρισα σε όλα τα εξουσιοδοτημένα εκείνη την ημέρα και οι απάντησεις τούς ήταν οι εξής: καποιοι μαστόροι είπαν ότι πρεπει να το αφήσω να το κοιτάξουν και κάποιοι άλλοι είπαν ότι όλα είναι φυσιολογικά...
(3ο εγκεφαλικό και ασπρισαν τα μαλλιά μου παράλληλα γιατί είχα τσαντιστει διότι κανένας από τα συνεργεία δεν αφιέρωσε λίγο χρόνο να δει έστω επιφανειακά -οπτικα αν έχει κάποιο πρόβλημα!

Και μπαινω στο ψητό...
Αφού είχε μείνει μόνο ένα συνεργείο να πάω ακόμα εξουσιοδότημενο να μου πει την γνώμη του, μετά από πολύ καιρό (2.5 μηνες τράβηξε όλο αυτό το σκηνικό συν ότι έλλειπα και κάποιες μέρες εκτός Αθήνας), πάω στο συνεργείο του λέω του μάστορα πως έχουν τα πράγματα και μου λέει κάτσε να το δούμε.

Με το που του εξηγώ τι αντιμετωπίζω από τότε που το πήρα μου αναφέρει τα εξής:
- Η μπροστινή ζάντα είναι πολύ στραβή
- Η αλυσσίδα που σου άλλαξαν είναι λάθος τοποθετημένη
- Ακουω θόρυβο από τα ρουλεμάν
- Διακοπτης ABS θέλει αλλαγή (μου είχε ανάψει και λαμπάκι του ABS στο χρονικό διάστημα αυτό)

Αλλαξε η διάθεση μου!

Και για να κλείσω το κομμάτι αυτό, να αναφέρω ότι αλλάχτηκαν όλα αυτά εντός της εγγύησης, αλλά μερικά προτίμησα να πληρώσω από την τσέπη μου για να βάλω επώνυμες μάρκες όπως:
Αλυσιδα did αξίας 120 ευρώ
Ρουλεμαν τροχού και γραναζιερας koyo

Ελπίζω να μην σας κουρασα πολύ από την εμπειρία που είχα!

Y.Σ:όσοι νομίζετε ότι νιώθετε ότι κάτι δεν σας αρέσει στο μηχανάκι σας, το οποίο ΕΣΕΙΣ οδηγάτε κάθε μέρα και ΕΣΕΙΣ ξέρετε πως συμπεριφέρεται και κανένας άλλος, να πάτε στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία να το κοιτάξουν και να μην το αφήνετε!

Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525 371509607_1924507947945083_463135445122492778_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=8cd0a2&_nc_ohc=zLjh7yfkSNcAX-5A6T7&_nc_oc=AQn9VFTEZwwC59peVSHlAnuU59CLvOZXsKdVVDeXvyZmK9A0j5EQ7EHQge5nFx8zP8U&_nc_ht=scontent.fath5-1

Αρέσει στους χρήστες billm και Kaf

avatar
billm
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2023

Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525 Empty Απ: Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525

Πεμ Ιαν 04, 2024 6:24 pm
Φίλε μεσα σε όλα αυτά δεν είχες εσύ διαρροή λαδιού από την αντλία???
admin
admin
Admin
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X Gray
Αριθμός μηνυμάτων : 81
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2023
Ηλικία : 52
Τόπος : Ηλιούπολη
https://hellasvogeforum.forumgreek.com

Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525 Empty Απ: Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525

Πεμ Ιαν 04, 2024 7:16 pm
billm έγραψε:Φίλε μεσα σε όλα αυτά δεν είχες εσύ διαρροή λαδιού από την αντλία???
Δυστυχώς αυτός ο χρήστης δεν είναι στο forum, αλλά από όσο ξέρω τέτοιο θέμα δεν είχε.
Το μεγάλο του θέμα ήταν οι στραβές ζάντες

Αρέσει στον χρήστη billm

avatar
trehanero
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge 500AC
Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 27/12/2023

Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525 Empty Απ: Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525

Πεμ Ιαν 04, 2024 8:04 pm
Τραγικά πράματα
Καλά έκανες και έβαλες επώνυμα ανταλλακτικά...

Αρέσει στον χρήστη admin

avatar
mac525
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2024

Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525 Empty Απ: Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525

Πεμ Ιαν 18, 2024 10:42 am
Δυστυχώς και εγώ έχω δονήσεις παντού και σε όλες τις στροφές. Δεν διορθώθηκε ούτε με συσφίξεις. Κάποιες στιγμές είναι τόσο έντονοι που μουδιάζουν τα ακροδάχτυλα των χεριών (μια που ακουμπώ τις μανέτες), ενίοτε ανάλογα τα παπούτσια νιώθεις ότι σου έχουν χώσει ένα δονητή στην καμάρα του ποδιού, ενώ υπάρχου στιγμές που τον δονητή φαίνεται ότι τον έχεις και κάτω από τα @@δια. Επίσης ανοίγω και θέμα για κραδασμούς και ταλαντώσεις σε πορεία.
avatar
billm
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2023

Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525 Empty Απ: Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525

Πεμ Ιαν 18, 2024 10:50 am
Φίλε μου απ' όσο φαίνεται το πρόβλημα τυχαίνει σε κάποιους.. εγώ ως καινούριος κάτοχος δεν έχω τέτοια θέματα (ακόμα ωστόσο). Πήγαινε να σου κοιτάξουν τους τροχούς. Κάποιος που είχε ίδιο πρόβλημα είχε στραβες ζάντες

Αρέσει στον χρήστη mac525

avatar
mac525
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2024

Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525 Empty Απ: Εμπειρία με δονήσεις & τρέμουλο σε καινούριο 525

Πεμ Ιαν 18, 2024 11:17 am
Ήδη είναι από τα πράγματα προς έλεγχο, ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης