HELLAS VOGE FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
avatar
Snowteo
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS500
Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2024
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Θεματάκια ds500 Empty Θεματάκια ds500

Σαβ Ιαν 06, 2024 5:02 pm
15000 Στο ds500 και το ιστορικό του έχει ως εξής.

Μόλις το πήρα του άλλαξα αμέσως και μπροστινό γρανάζι με 16 δοντια όπου έχει πολύ ωραία συμπεριφορά τώρα αλλά για μόνος στη σέλα. 
Με δεύτερο άτομο ρετάρει η πρώτη ταχύτητα και ζορίζεται γενικότερα.
Όχι ότι δεν πάει, αλλά...
Επίσης μες τη πόλη μου καίει 5 λίτρα χειμώνα και 4μιση το καλοκαίρι, ενώ πριν ήταν 4μιση Μαξ και έφτανε και τα 3,8. Συνήθως ήταν στα 4.
Επίσης πριν με το 15αρι γρανάζι μου είχε βγάλει τη πίστη όσο αφορά τις εναλλαγές ταχυτήτων.
Πήγαινες να βάλεις πρώτη και έμπαινε νεκρά.
Προσπαθούσες να βάλεις δευτέρα και μαγκωνε τόσο που έπρεπε να πατήσεις με τρελή δύναμη για να μπει και γενικώς σε μια διαδρομή πχ κέντρο-δυτικά Θεσσαλονίκη, έκανες καμιά 5-6 λάθη, κάτι το οποίο διορθώθηκε κατευθείαν μετά την αλλαγή γραναζιού και δεν γυρνάω πίσω στο 15αρι όσο κι αν μου άρεσε το νεύρο του. Άσε που από φανάρι σε φανάρι άλλαζες 5 ταχύτητες για να πας μόλις 50χλ/ωρα αν δεν ήθελες να σε ζαλίζει ο ήχος του κινητήρα που έπαιζε σε υψηλές στροφές 


Πριν τα 5000 περίπου πήγαμε εκδρομή με 2 φίλους και η μηχανή έπεσε στάσιμη αλλά σε δρόμο με πέτρες. Δεν έπαθε ούτε μια γρατζουνιά όμως στράβωσε η δισκοπλακα ελάχιστα και ρουλεμάν τιμονιού και ενώ έχουν φτιαχτεί, το μηχανάκι συνεχίζει μετά το περιστατικό να πηγαίνει ελάχιστα δεξιά αν αφήσεις τα χέρια να πάει μόνο του, κάτι που πριν δεν το έκανε φυσικά.
Στον Δαβανοπουλο δηλώνουν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο μιας και δεν μπορούν να καταλάβουν τί άλλο μπορεί να είναι.


Δεύτερον, έκατσα ξεβίδωσα όλα τα πλαστικά για να την βάψω και όταν τα ξανά έβαλα, αρχικά χάθηκαν οι συντονισμοί σε μεγάλο βαθμό επειδή έσφιξα καλύτερα προφανώς τις βίδες και ακουγοντουσαν πιο αμυδρά και μόνο χειμώνα. 
Όμως....
Μάλλον οι βίδες όλες είχαν κόλλα σπειρωμάτων και μετα από περίπου 1 χρόνο, ξεβιδωσε η μεγάλη βίδα που κρατάει τη μπάρα ασφαλείας αλλά και η βίδα από το 1 αντίβαρο τιμονιού όπου και το έχασα.
Και πλέον συντονίζει πάλι.
Περιμένω τα ανταλλακτικά για να κάτσω να τα ξεβιδώσω μια και καλή όλα και να βάλω κόλλα παντού να τελειώνω με το θέμα.
Εντωμεταξύ έχει σίγουρα 2 μήνες (!!!!!!) που έχουμε κάνει την παραγγελία για αντίβαρο και βίδα στην αντιπροσωπεία και ήρθε μέχρι στιγμής μόνο το αντίβαρο. 
Από το εργοστάσιο της Κίνας να ερχόταν, θα είχε φτάσει μέχρι τώρα !!!

Τρίτον στο τιμόνι τα ηλεκτρικά κάπου έχουν κακή μόνωση διότι σε κάθε πλύσιμο περνάει υγρασία στο διακόπτη του φλας και μέχρι να φύγει, αυτό τρεμοπαιζει.

Κατά τ'άλλα, μηχανικά είναι top και τα λάστιχα με έχουν αφήσει άφωνο και στα κρατήματα αλλά και στη διάρκεια ζωής, μιας και αν τα δεις θα νομίζεις ότι έχουν περίπου 5000 πάνω τους.
Δυνατή η pirelli 💪🏾

Εν ολίγοις...

Συντονισμοί και χαλάρωμα βιδων που πιστεύω θα φύγουν με κόλα σπειρωμάτων, κακή μόνωση στους διακόπτες και μετά το "ατύχημα" η μηχανή συνεχίζει ελάχιστα να πηγαίνει δεξιά.
todor
todor
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS500
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023
Ηλικία : 45
Τόπος : Βόλος

Θεματάκια ds500 Empty Απ: Θεματάκια ds500

Σαβ Ιαν 06, 2024 5:27 pm
αυτό με την υγρασία/νερό και τα φλας μου το κάνει κι εμένα όταν τρώει νερό βροχής (στη δουλειά αναγκαστικά μένει εκτός, οπότε και ποτίζεται.....)
ίσως με ένα καλό σπρέι επαφών ή με καλύτερες φίσες (μετά την εγγύηση έχει να πέσει πολύ χέρι) να διορθωθεί η κατάσταση

για τα υπόλοιπα δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Μαμά γρανάζι και όλα πάνε καλά, για τα 6000 ολόκληρα χιλιόμετρα που έχω.
Επιστροφή στην κορυφή
Παρόμοια θέματα
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης