HELLAS VOGE FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
avatar
CHINARULEZ44
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : YAMAHA CRYPTON X/Υποψήφιος Αγοραστής VOGE 300DS
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2024
Ηλικία : 43

Υποψήφιος Αγοραστής Empty Υποψήφιος Αγοραστής

Τρι Ιαν 23, 2024 8:59 am
Καλημέρα σε όλους, εύχομαι να είστε όλοι καταρχήν υγιείς!

Ως υποψήφιος αγοραστής του 300DS έχω κάποιες απορίες -παρατηρήσεις να κάνω όσον αφορά την αξιοπιστία του κινητήρα που με ενδιαφέρει περισσότερο.

1. Παρατήρησα στο μηχανάκι του TEST RIDE που έκανα (είχε 7.500χλμ στο οδόμετρο) μια "γενναία" διαρροή στην κάτω δεξιά πλευρά του κινητήρα  εκεί που βρίσκεται η φτερωτή της αντλίας νερού και έμοιαζε με λάδι σε μίξη με παραφλού.
Έχω διαβάσει για σχεδόν όλα αυτά τα μοντέλα πως η διαρροή αυτή θα υπάρξει, ισχύει;
Επιδιορθώνεται;

2. Επίσης κάτοχος μου ανέφερε σε ερωτήσεις μου πως του συμπληρώνει λαδάκι κινητήρα, άρα καίει λάδι, ισχύει αυτό;

3. Το βεντιλατέρ του είναι κλεισμένο σε ένα καβούκι (περίεργο) και πιθανόν αυτό να εμποδίζει τον αέρα να ψύξει το ψυγείο με ελεύθερη ροή.Ανεβάζει θερμοκρασίες 90 και 93 βαθμών.
Αυτό δεν είναι επικίνδυνο το καλοκαίρι για να κάψει φλάντζα κεφαλής;
Επίσης δεν έχει θερμοστάτη και δουλεύει με συνεχόμενη ροή από την αντλία νερού.

4. Με την αλλαγή με γρανάζι από το 300R βελτιώνεται λίγο όσον αφορά τις υψηλές στροφές σε ταξίδι;
Με στάνταρ γρανάζια η ταχύτητα ταξιδιού με ασφάλεια για το μοτέρ ποιά είναι;
Το TEST RIDE έγινε τοπικά σε προάστιο της Αττικής και δεν κατάφερα να το βγάλω εθνική οδό για να μπορέσω να το ελέγξω.

Γενικά με έχει ενθουσιάσει η θέση οδήγησής του και η σταθερότητα που έχει στον δρόμο και με έχει κερδίσει σαν ποιότητα (για κινεζικό) και σαν ομορφιά-εξοπλισμός.

Θα εκτιμούσα αφάνταστα αν κάποιος με βοηθούσε λίγο με τις απορίες μου οι οποίες ίσως να είναι και λίγο παράλογες.

Να έχετε όλοι σας μια καλή ημέρα!
Neural_handshake
Neural_handshake
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge 300ds Red
Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023
Ηλικία : 51
Τόπος : Μυτιλήνη
http://img.fantaskycdn.com/38c15769b47636e13cd82c4f1229dacd.jpeg

Υποψήφιος Αγοραστής Empty Απ: Υποψήφιος Αγοραστής

Τρι Ιαν 23, 2024 9:42 am
1) Η τρομπα νερου ειναι γνωστο θεμα που βγαινει σε καποιους (οχι σε ολους νομοτελειακα) οπως και καψιμο του πισωφαναρου

αν εισαι μελος στην ομαδα του fb δες καποια συγκεντρωμενα προβληματα στο παρακατω, απλα ξερε οτι συνηθως οποιος αντιμετωπιζει προβλημα ποσταρει πιο ευκολα απο αυτον που δεν εχει θεμα και απλα προσπερνα η δεν ασχολειται αφου ολα καλα

https://www.facebook.com/groups/525881721736634/permalink/917480139243455

2) λαδι καινε ολοι οι κινητηρες εσωτερικης καυσης ,νομιζω στο manual το φυσιολογικο ειναι μεχρι 200ml ανα 1000χλμ

3) θερμοστατη εχει αλλιως δεν θα ξεκιναγε το βεντιλατερ να δουλευει στους 90c περιπου, επισης οι euro5 αναγκασαν ολους τους κατασκευαστες να δουλευουν τους κινητηρες σε υψηλοτερες θερμοκρασιες για τις οποιες το συστημα ψυξης ειναι σχεδιασμενο ,τελος το καβουκι που λες βοηθα να εχεις λιγοτερο θορυβο και πιθανον να μην σου ερχεται ζεστη στα ποδια, εγω δεν προκειται να το πειραξω αν δεν αποδειχθει οτι ειναι ζημιογονο για τον κινητηρα και την λειτουργια της μηχανης γενικοτερα

Αρέσει στον χρήστη CHINARULEZ44

avatar
CHINARULEZ44
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : YAMAHA CRYPTON X/Υποψήφιος Αγοραστής VOGE 300DS
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2024
Ηλικία : 43

Υποψήφιος Αγοραστής Empty Απ: Υποψήφιος Αγοραστής

Τρι Ιαν 23, 2024 11:04 am
Καλημέρα,
Νομίζω πως πραγματικά δεν έχει θερμοστάτη αλλά αισθητήρα θερμοκρασίας.
Είναι καταπληκτικό μηχανάκι εμφανισιακά αλλά και οδηγικά.
Δυστυχώς δεν έχω κανένα μέσο κοινωνικής δικτύωσης παρά μόνο viber κι έτσι δεν μπορώ δυστυχώς να παρακολουθώ τη σελίδα.
Θα ήθελα να μπορώ να βγώ εθνική εκτός Αττικής με μια μέση ταχύτητα 110-120 χλμ για να κάνω ταξίδια μέχρι 250 χλμ απόσταση.Πιστευω πως θα είναι ικανό.
Καλή σου ημέρα!
Neural_handshake
Neural_handshake
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge 300ds Red
Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023
Ηλικία : 51
Τόπος : Μυτιλήνη
http://img.fantaskycdn.com/38c15769b47636e13cd82c4f1229dacd.jpeg

Υποψήφιος Αγοραστής Empty Απ: Υποψήφιος Αγοραστής

Τρι Ιαν 23, 2024 11:20 am
CHINARULEZ44 έγραψε:Καλημέρα,
Νομίζω πως πραγματικά δεν έχει θερμοστάτη αλλά αισθητήρα θερμοκρασίας.
Είναι καταπληκτικό μηχανάκι εμφανισιακά αλλά και οδηγικά.
Δυστυχώς δεν έχω κανένα μέσο κοινωνικής δικτύωσης παρά μόνο viber κι έτσι δεν μπορώ δυστυχώς να παρακολουθώ τη σελίδα.
Θα ήθελα να μπορώ να βγώ εθνική εκτός Αττικής με μια μέση ταχύτητα 110-120 χλμ για να κάνω ταξίδια μέχρι 250 χλμ απόσταση.Πιστευω πως θα είναι ικανό.
Καλή σου ημέρα!

μεση 120 δυσκολα αφου τελικιασμενο ειναι στα 140 περιπου και αυτα κοντερισια που κλεβει κανα 5αρακι χλμ

ταχυτητα ταξιδιου 100-120 απο reviews ειναι εφικτη χωρις να το πηγαινεις στα κοκκινα

Αρέσει στον χρήστη CHINARULEZ44

avatar
CHINARULEZ44
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : YAMAHA CRYPTON X/Υποψήφιος Αγοραστής VOGE 300DS
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2024
Ηλικία : 43

Υποψήφιος Αγοραστής Empty Απ: Υποψήφιος Αγοραστής

Τρι Ιαν 23, 2024 11:49 am
Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!
Να είσαι καλά!
admin
admin
Admin
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X Gray
Αριθμός μηνυμάτων : 81
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2023
Ηλικία : 52
Τόπος : Ηλιούπολη
https://hellasvogeforum.forumgreek.com

Υποψήφιος Αγοραστής Empty Απ: Υποψήφιος Αγοραστής

Τρι Ιαν 23, 2024 2:11 pm
CHINARULEZ44 έγραψε:Καλημέρα,
Νομίζω πως πραγματικά δεν έχει θερμοστάτη αλλά αισθητήρα θερμοκρασίας.
Θερμοστάτης είναι κάθε αισθητήρας θερμοκρασίας που δίνει εντολή για να νίνει κάποια ενέργεια (πχ να ανάψει το καλοριφέρ ή το a/c)
Πες τον όπως θες, τον ίδιο έχουν όλα τα μηχανάκια.

Neural_handshake έγραψε:τελος το καβουκι που λες βοηθα να εχεις λιγοτερο θορυβο και πιθανον να μην σου ερχεται ζεστη στα ποδια
Το κάλυμα του ψυγείου βασικά βοηθάει να μη μαζεύει βρώμα η φτερωτή του βεντιλατέρ.
Κάποιος μάστορας εδώ μέσα για να το κάνει να ανασάνει καλύτερα το αφαίρεσε σχεδόν με μια πατέντα δικιά του, αλλά θεωρώ ότι θα το βρει μπροστά του.
Το μηχανάκι όντως ανεβάζει θερμοκρασίες εύκολα, αλλά από τη στιγμή που δουλεύει το βεντιλατέρ, όλα ΟΚ

Αρέσει στον χρήστη CHINARULEZ44

avatar
CHINARULEZ44
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : YAMAHA CRYPTON X/Υποψήφιος Αγοραστής VOGE 300DS
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2024
Ηλικία : 43

Υποψήφιος Αγοραστής Empty Απ: Υποψήφιος Αγοραστής

Τρι Ιαν 23, 2024 2:38 pm
Για να μην παρεξηγηθώ αγαπητοί μου συμforumίτες, αν και νομίζω πως κάτι διαφορετικό είναι ο μηχανικός θερμοστάτης από τον ηλεκτρονικό αισθητήρα θερμοκρασίας ίσως να κάνω κι εγώ λάθος.
Σας είμαι ευγνώμων για τις παραθέσεις στα μηνύματά μου και με έχετε βοηθήσει πολύ στις απορίες μου.
avatar
CHINARULEZ44
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : YAMAHA CRYPTON X/Υποψήφιος Αγοραστής VOGE 300DS
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2024
Ηλικία : 43

Υποψήφιος Αγοραστής Empty Απ: Υποψήφιος Αγοραστής

Τρι Ιαν 23, 2024 2:40 pm
Neural_handshake έγραψε:τελος το καβουκι που λες βοηθα να εχεις λιγοτερο θορυβο και πιθανον να μην σου ερχεται ζεστη στα ποδια
Το κάλυμα του ψυγείου βασικά βοηθάει να μη μαζεύει βρώμα η φτερωτή του βεντιλατέρ.
Κάποιος μάστορας εδώ μέσα για να το κάνει να ανασάνει καλύτερα το αφαίρεσε σχεδόν με μια πατέντα δικιά του, αλλά θεωρώ ότι θα το βρει μπροστά του.
Το μηχανάκι όντως ανεβάζει θερμοκρασίες εύκολα, αλλά από τη στιγμή που δουλεύει το βεντιλατέρ, όλα ΟΚ
Πραγματικά όμως μου κάνει εντύπωση που το έχουν φτιάξει έτσι, με καβούκι δηλαδή, δεν το έχω δεί ξανά σε άλλη εταιρεία!
admin
admin
Admin
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X Gray
Αριθμός μηνυμάτων : 81
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2023
Ηλικία : 52
Τόπος : Ηλιούπολη
https://hellasvogeforum.forumgreek.com

Υποψήφιος Αγοραστής Empty Απ: Υποψήφιος Αγοραστής

Τρι Ιαν 23, 2024 2:57 pm
Στα μικρά μονοκύλινδρα ειναι το πιο συνηθισμένο σχήμα για το πίσω μέρος του βεντιλατέρ

Υποψήφιος Αγοραστής Thumb?id=15737399&m=0&n=0&lng=gr&rev=94077851
Υποψήφιος Αγοραστής Thumb?id=14430695&lng=en&ccf=94077849

Αρέσει στον χρήστη CHINARULEZ44

Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης