HELLAS VOGE FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
avatar
Drakos13
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά  Empty Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά

Κυρ Μαρ 03, 2024 10:28 pm
Χαίρεται σε όλη την ομάδα!
Μια βοήθεια αν μπορεί κάποιος και γνωρίζει να μας πει τι παίζει και αν έχει το ίδιο αποτέλεσμα ή είναι λόγο κάποιας λανθασμένης τοποθέτησης να το πω ή τροποποίησης.

Λοιπόν έχουμε και λέμε
Αυτό μου παρουσιάστηκε περίπου τις τελευταίες 2 εβδομάδες κοντά στα 4700 χιλιόμετρα.
Καθώς ξυπνάω κάθε πρωί να πάω στην εργασία μου , ανεβαίνω εθνική και αρχίζω να ανοίγω το γκάζι στην 3-4-5 ταχύτητα σε στροφές κοντά στις 3500-4500
μου έχει πετάξει την ταχύτητα ή δεν την έχει πάρει καθόλου ή την πήρε και μετά από 1 δευτερόλεπτο την ξαναέριξε.
Διερωτόμαι... 

1) Δεν πατάω δυνατά τον συμπλέκτη στο χέρι ή εχει λασκάρει το συρματόσκοινο?? 
2) Ο συμπλέκτης ολίσθησης τα έπαιξε?
3) Τα δισκάκια μέσα στο σασμάν φθάρθηκαν?

Γενικά αυτό το παρατήρησα μόνο όταν επιταχύνω απότομα και πάω να αλλάξω της ταχύτητες και συνήθως γίνεται το πρωί πριν την εργασία για να φτάσω λίγο πιο γρηγορα.
Από τότε δεν έχω πάει καμιά μεγάλη απόσταση μην τυχόν και έχω κάποιο θέμα και μου κατεβάσει πάλι σχέση και μου την παίξει ο πισινός  μου.

Πριν τα χιλιόμετρα που ανέφερα( 4700 )δεν είχα ξαναδεί κάτι παρόμοιο ή νιώσει.
Επίσης νιώθω την μηχανή κάπως πιο μουρωμένη σαν να έχει κουραστεί.
Περίμενα το σέρβις των 5000 για να το αναφέρω στον μηχανικό μου.

Σχεδόν πάντα την μηχανή την πάω στις 4000-5000 πριν αλλάξω ανεβάσω ταχύτητα, πολύ σπάνια να την πατήσω 6000-7000 ή και παραπάνω!

Γνώμες, ιδέες, λύσεις θα ήμουν ευγνώμων!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων!
admin
admin
Admin
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X Gray
Αριθμός μηνυμάτων : 81
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2023
Ηλικία : 52
Τόπος : Ηλιούπολη
https://hellasvogeforum.forumgreek.com

Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά  Empty Απ: Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά

Τρι Μαρ 05, 2024 12:08 pm
Αν κατάλαβα καλά σου πετάει τις ταχύτητες? Δεν κουμπώνει καλά η ταχύτητα?
Όπως το ακούω είναι πρόβλημα συμπλέκτη, είτε φαγωμένοι δίσκοι, ή ακόμα και το συρματόσχοινο ίσως είναι έτοιμο να παραδώσει και δεν συμπλέκει εντελώς (πιο απίθανο)
Η λειτουργία του συμπλέκτη ολίσθησης δεν έχει να κάνει με το θέμα καθώς περιορίζεται στο κλέισιμο του γκαζιού για να μειώνει το φρένο του κινητήρα.
Σε κάθε περίπτωση, ενημέρωσέ μας τι έγινε τελικά όταν πας συνεργείο
avatar
Drakos13
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά  Empty Απ: Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά

Τρι Μαρ 05, 2024 12:29 pm
Θα σας κρατήσω ενήμερους.
Αν μπορεί κάποιος από εσάς που έχετε Facebook να καρφιτσωσετε την ομάδα στο Voge Hellas club και Voge Moto club Hellas , ώστε να υπάρχει περισσότερη ανταπόκριση σε κάθε θέμα.
Νομίζω δεν θέλουν όλοι να έχουν Social και αυτό είναι πιο εύκολο.

Ευχαριστώ!
admin
admin
Admin
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X Gray
Αριθμός μηνυμάτων : 81
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2023
Ηλικία : 52
Τόπος : Ηλιούπολη
https://hellasvogeforum.forumgreek.com

Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά  Empty Απ: Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά

Τρι Μαρ 05, 2024 12:39 pm
Drakos13 έγραψε:Αν μπορεί κάποιος από εσάς που έχετε Facebook να καρφιτσωσετε την ομάδα στο Voge Hellas club και Voge Moto club Hellas , ώστε να υπάρχει περισσότερη ανταπόκριση σε κάθε θέμα.
Νομίζω δεν θέλουν όλοι να έχουν Social και αυτό είναι πιο εύκολο.
Στο Voge Hellas club που είμαι διαχειριστής είναι ήδη καρφιτσωμένο πάνω πάνω. Στο άλλο (πιο επίσημο) γκρουπ του F/B δεν έχω πρόσβαση
Δυστυχώς το αντίθετο συμβαίναι φίλε μου, όλοι προτιμούν το F/B κλπ και λίγοι μπαίνουν στον κόπο του forum. Κρίμα, γιατί εδώ μέσα τα άρθρα μένουν και είναι εύκολα προσβάσιμα
Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι τουλάχιστον εσύ
George142
George142
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2023

Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά  Empty Απ: Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά

Τρι Μαρ 05, 2024 6:19 pm
Τσεκαρε λίγο το βίντεο στο 3,40 λεπτά. Αυτό παθαίνεις;

https://youtu.be/TSlR7Ei5q7s?si=CjfJtYvLFDXb0uJp


avatar
Drakos13
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά  Empty Απ: Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά

Τρι Μαρ 05, 2024 11:51 pm
Εμένα το έχει κάνει και αυτό, πιο συχνά το κάνει στις σχέσεις 3 προς 4 και 4 προς 5 .
Πάντα με υψηλές στροφές σε καμία περίπτωση 7 και 8 χιλιάδες που βλέπω στο βίντεο κάπου στις 4500-5000.
Και μετά απλά ξενερώνω και πηγαίνω πιο σιγά πατάω πιο δυνατά τον συμπλέκτη μην γίνει μαλακία..
Έχεις ιδέα τι είναι?
George142
George142
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2023

Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά  Empty Απ: Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά

Τρι Μαρ 05, 2024 11:55 pm
Drakos13 έγραψε:Εμένα το έχει κάνει και αυτό, πιο συχνά το κάνει στις σχέσεις 3 προς 4 και 4 προς 5 .
Πάντα με υψηλές στροφές σε καμία περίπτωση 7 και 8 χιλιάδες που βλέπω στο βίντεο κάπου στις 4500-5000.
Και μετά απλά ξενερώνω και πηγαίνω πιο σιγά πατάω πιο δυνατά τον συμπλέκτη μην γίνει μαλακία..
Έχεις ιδέα τι είναι?
Δηλαδή αυτό που βλέπεις στο βίντεο σου κάνει και σένα ; αλλά σε πιο χαμηλές στροφές σε αλλαγές 4-5και 3 -4  ; 
Και στο κάνει συχνά έως και κάθε φορά ; 
Εμένα μου το έκανε μόνο μόνο μια φορά που βλέπεις στο βίντεο , δεν έχω ιδέα τι είναι δυστυχώς και έχω και γω την  απορία με σένα
Neural_handshake
Neural_handshake
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge 300ds Red
Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023
Ηλικία : 51
Τόπος : Μυτιλήνη
http://img.fantaskycdn.com/38c15769b47636e13cd82c4f1229dacd.jpeg

Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά  Empty Απ: Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά

Τετ Μαρ 06, 2024 7:57 am
καταρχας εχεις/σου εχουν ρυθμισει τον συμπλεκτη;



μετα εχω την αισθηση απο οσα διαβασα οτι μαλλον δεν κουμπωνεις καλα τις ταχυτητες με το ποδι

Αρέσει στον χρήστη es_rider

avatar
Kostas
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge 300ds
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2024
Ηλικία : 56
Τόπος : Γερμανια

Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά  Empty Απ: Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά

Πεμ Μαρ 07, 2024 6:24 pm
Μαλλον από το μασπιε μέχρι κάτω θέλει ρυθμιση
avatar
Rally Naxos
Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά  Empty Απ: Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά

Πεμ Μαρ 07, 2024 7:10 pm
Κάτι αντίστοιχο είχα στο ραλλι και τελικά είχε λασκαρει ο λεβιές ταχυτήτων...δεν ξέρω μπορεί να λέω και βλακείες αλλά μόλις το έσφιξα όλα κομπλέ
es_rider
es_rider
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 01/01/2024

Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά  Empty Απ: Συμπλέκτης Ολίσθησης ή Σασμαν γενικά

Τρι Μαρ 19, 2024 9:21 am
Neural_handshake έγραψε:καταρχας εχεις/σου εχουν ρυθμισει τον συμπλεκτη;



μετα εχω την αισθηση απο οσα διαβασα οτι μαλλον δεν κουμπωνεις καλα τις ταχυτητες με το ποδι

Σε ευχαριστώ που ανέβασες το βίντεο. Παρόλο που δεν είχα τα παραπάνω προβλήματα με βοήθησε να ρυθμίσω το συμπλέκτη.

Αρέσει στον χρήστη Neural_handshake

Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης