HELLAS VOGE FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Xi Jinping
Xi Jinping
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Πεμ Ιαν 11, 2024 7:24 pm
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει παρατηρηθεί από κάποιον άλλο αυτό εδώ το ζήτημα. Από Δευτέρα μέχρι και Τετάρτη σχέση ταχύτητας (όσο μεγαλύτερη σχέση τόσο το λιγοτερο) πάνω κάθε φορά που κλείνει το γκάζι είναι σαν να κοπαναει το μοτέρ, σε σημείο που όχι απλά το αισθάνεται κανείς αλλά το ακούει κανονικα.Ωστόσο δεν γνωρίζω αν είναι το μοτέρ, το κιβώτιο ή ακόμα και το αλυσιδογραναζο. Από εβδομάδα θα το αναφέρω στο συνεργείου που πηγαίνω. Αν κάποιος έχει προσέξει κάτι αντίστοιχο να μας δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
admin
admin
Admin
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X Gray
Αριθμός μηνυμάτων : 81
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2023
Ηλικία : 52
Τόπος : Ηλιούπολη
https://hellasvogeforum.forumgreek.com

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Πεμ Ιαν 11, 2024 8:57 pm
Νομίζω ότι αυτό που περιγράφεις είναι το φρένο του κινητήρα, φιλτραρισμένο μέσα από τη λειτουργία του συμπλέκτη ολίσθησης.
κανονικά όλα τα μοτέρ με συμπλέκτη, όλων των μηχανών φρενάρουν απότομα (ή κοπανάνε όπως λες) στο απότομο κλείσιμο του γκαζιού. Εϊναι και η βασική τους διαφορά από τα scooter. 
Εδώ όμως έρχεται και επεμβαίνει ο συμπλέκτης ολίσθησης του 525 που ειδικά στις μεγάλες σχέσεις (όπως παρατήρησες κι εσύ) δεν αφήνει τον κινητήρα να φρενάρει απότομα για πιο ασφαλή οδήγηση.
Σόρρυ για τη μίνι διάλεξη πάνω στο θέμα, δεν ξέρω και την εμεπιρία σου πάνω στις μηχανές.

Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ το φρένο του κινητήρα και το χρησιμοποιώ συνδυαστικά με τα φρένα και είναι και ο βασικός λόγος που πούλησα το scooter που είχα.

Αρέσει στους χρήστες Simon, Xi Jinping και Avax

Xi Jinping
Xi Jinping
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Πεμ Ιαν 11, 2024 10:44 pm
Καλησπέρα και πάλι, ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! Προηγουμένως είχα δύο 125cc με ταχύτητες ( keeway & zontes ) , αλλά παράλληλα είχα οδηγήσει και duke 390 και cbr500r, χωρίς να το έχω προσέξει ή ακούσει να κοπαναει. Το φρενάρισμα του μοτέρ το χρησιμοποιώ και εγώ κανονικά παράλληλα με τα φρένα, απλά μόλις αφήσω το γκάζι κοπαναει πολύ απότομα, κυριολεκτικά ακούγεται ένας γδούπος από το μοτέρ και το νιώθω και στα χέρια και στα πόδια. Ελπίζω να είναι όντως αυτό που αναφέρεις και εσύ και να είναι απλά η ιδέα μου! Από εβδομάδα θα ρωτήσω και από κοντά βέβαια για σιγουριά, αν μάθω κάτι θα σας ενημερώσω!

Αρέσει στον χρήστη admin

Neural_handshake
Neural_handshake
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge 300ds Red
Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023
Ηλικία : 51
Τόπος : Μυτιλήνη
http://img.fantaskycdn.com/38c15769b47636e13cd82c4f1229dacd.jpeg

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Παρ Ιαν 12, 2024 7:16 am
τον συμπλεκτη τον αφηνεις προοδευτικα η αποτομα?
Xi Jinping
Xi Jinping
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Παρ Ιαν 12, 2024 9:55 am
Neural_handshake έγραψε:τον συμπλεκτη τον αφηνεις προοδευτικα η αποτομα
Δεν γίνεται όταν αλλάζω ταχύτητα, συμβαίνει όταν απλά κλείνω το γκάζι, και ενώ από την αρχή ήταν έτσι το σχολίασα τώρα που αφού την οδήγησε φίλος μου που έχει το 300ds και duke 390 του έκανε το ίδιο πράγμα εντύπωση.
Neural_handshake
Neural_handshake
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge 300ds Red
Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023
Ηλικία : 51
Τόπος : Μυτιλήνη
http://img.fantaskycdn.com/38c15769b47636e13cd82c4f1229dacd.jpeg

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Παρ Ιαν 12, 2024 10:06 am
Xi Jinping έγραψε:
Neural_handshake έγραψε:τον συμπλεκτη τον αφηνεις προοδευτικα η αποτομα
Δεν γίνεται όταν αλλάζω ταχύτητα, συμβαίνει όταν απλά κλείνω το γκάζι, και ενώ από την αρχή ήταν έτσι το σχολίασα τώρα που αφού την οδήγησε φίλος μου που έχει το 300ds και duke 390 του έκανε το ίδιο πράγμα εντύπωση.

κατι με τον ψεκασμο ισως?
avatar
mac525
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2024

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Πεμ Ιαν 18, 2024 10:24 am
Αντίστοιχο κοπάνημα και εγώ. Επειδή έχω και ψιλοπρόβλημα με τα σινεμπλόκ του πίσω γραναζιού περιμένω να δω αν εξαλειφθεί με την αλλαγή τους. Στην πρώτη ευκαιρία θα τσεκάρω και για τσόγους στο μπροστινό γρανάζι.

Αρέσει στους χρήστες Xi Jinping και Pit525

Xi Jinping
Xi Jinping
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Πεμ Ιαν 18, 2024 10:37 am
mac525 έγραψε:Αντίστοιχο κοπάνημα και εγώ. Επειδή έχω και ψιλοπρόβλημα με τα σινεμπλόκ του πίσω γραναζιού περιμένω να δω αν εξαλειφθεί με την αλλαγή τους. Στην πρώτη ευκαιρία θα τσεκάρω και για τσόγους στο μπροστινό γρανάζι.
Καλημέρα φίλε μου, κάτι παρόμοιο φοβάμαι και εγώ, δεν έχω βρει χρόνο να το επαλήθευσω απλά και με το συνεργείο.
Xi Jinping
Xi Jinping
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Σαβ Ιαν 20, 2024 12:03 pm
Καλησπέρα σε όλους και πάλι, το πήγα συνεργείο, έγινε βόλτα από τον μηχανικό ο οποίος μου είπε πως δεν έχει κάτι ,ΩΣΤΟΣΟ επειδή είναι μερακλής το αναβασαμε ράμπα να σιγουρευτούμε για όλα. Εν ολίγοις είχε πολύ τζόγο το συνεμπλοκ του ψαλιδιού. Δευτέρα θα μπει συνεργείο να ανοιχτεί το συνεμπλοκ γιατί προφανώς κάτι έχει χαιρετήσει. Από τη μια χαίρομαι που δεν είμαι τρελός από την άλλη... 😅
Υ.Γ. περισσότερες πληροφορίες από εβδομάδα που θα ανοιχτεί
To be continued...

Αρέσει στους χρήστες Neural_handshake και Sakis

avatar
mac525
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2024

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Σαβ Ιαν 20, 2024 2:12 pm
και εγώ έχω αυτό τον τζόγο στο ψαλίδι. Το είδαν στο συνεργείο, πήραν μπροστά μου την αντιπροσωπεία και μου ανέφερε οτι υπήρξε αλλη μία αντίστοιχη περίπτωση. Άφησα στοιχεία και φωτό του βιβλίου εγγύησης και υποτίθεται θα με παρουν. Περιμένω ήδη 3 μέρες και δεν με έχουν πάρει ακόμη. δεν ξερω αν περιμένει το συνεργείο καποια απάντηση απο αντιπροσωπεία

Αρέσει στον χρήστη Xi Jinping

avatar
mac525
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2024

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Σαβ Ιαν 20, 2024 2:13 pm
ελπίζω επειδή πλεον μαζευόμαστε αρκετοί, μη μας πουν στο τέλος ότι ειναι φυσιολογικό και κανουν τον Κινέζο

Αρέσει στον χρήστη Xi Jinping

Xi Jinping
Xi Jinping
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Σαβ Ιαν 20, 2024 2:25 pm
Άρα μάλλον ίσως έχουμε κάποιο πρόβλημα παρτίδας ή εργοστασιακό ζήτημα, μπορεί αν γίνει από κάνα άτομο ακόμα να γίνει κάποια ανάκληση.
avatar
Pit525
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2024

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Δευ Ιαν 22, 2024 9:48 pm
Xi Jinping έγραψε:Καλησπέρα σε όλους και πάλι, το πήγα συνεργείο, έγινε βόλτα από τον μηχανικό ο οποίος μου είπε πως δεν έχει κάτι ,ΩΣΤΟΣΟ επειδή είναι μερακλής το αναβασαμε ράμπα να σιγουρευτούμε για όλα. Εν ολίγοις είχε πολύ τζόγο το συνεμπλοκ του ψαλιδιού. Δευτέρα θα μπει συνεργείο να ανοιχτεί το συνεμπλοκ γιατί προφανώς κάτι έχει χαιρετήσει. Από τη μια χαίρομαι που δεν είμαι τρελός από την άλλη... 😅
Υ.Γ. περισσότερες πληροφορίες από εβδομάδα που θα ανοιχτεί
To be continued...
Που βρίσκεται ο μερακλής?? Έτσι για να μαθαίνουμε ποιος είναι ποιος. 
Αν θες και μπορείς δλδ να πεις εδώ δημόσια αλλιώς σε μύνημα. 
Μου αρέσει να μαθαίνω ότι υπάρχουν άνθρωποι με διάθεση να είναι δίπλα μας στα νέα αποκτήματα.
Ανάκληση πάντως από ότι μου είπε ο μηχανικός δεν υπάρχει για κανένα θέμα. 
Όχι διορθώσεις προσοχή. Ανάκληση μαζική για αρκετά μηχανάκια. Έτσι μου είπε έτσι σας λέω
Xi Jinping
Xi Jinping
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Τρι Ιαν 23, 2024 12:09 am
Στη Νέα Μοτοτεχνικη στον Άγιο Δημήτριο πηγαίνω τη μηχανή, ο μηχανικός ο Χρήστος πάντα να ασχοληθεί με τη παραμικρή λεπτομέρεια και να βοηθήσει και με το παραπάνω. Όπως και ο ιδιοκτήτης ο κύριος Κωνσταντίνος πολύ εξυπηρετικός.

Αρέσει στον χρήστη Pit525

admin
admin
Admin
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X Gray
Αριθμός μηνυμάτων : 81
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2023
Ηλικία : 52
Τόπος : Ηλιούπολη
https://hellasvogeforum.forumgreek.com

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Τρι Ιαν 23, 2024 1:00 am
Xi Jinping έγραψε:Στη Νέα Μοτοτεχνικη στον Άγιο Δημήτριο πηγαίνω τη μηχανή, ο μηχανικός ο Χρήστος πάντα να ασχοληθεί με τη παραμικρή λεπτομέρεια και να βοηθήσει και με το παραπάνω. Όπως και ο ιδιοκτήτης ο κύριος Κωνσταντίνος πολύ εξυπηρετικός.
Από αυτόν πήρα το μηχανάκι και εκεί το πήγα και για το πρώτο service.
Εγώ όταν του είπα για κραδασμούς κλπ μου είπε ότι έτσι κάνουν αυτά τα μηχανάκια.

Αρέσει στον χρήστη Pit525

Xi Jinping
Xi Jinping
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Τετ Ιαν 31, 2024 2:08 pm
Καλησπέρα και πάλι σε όλους, εν ολίγοις στο σημείο που ενώνεται ψαλίδι με πλαίσιο μηχανής είχαν υποστεί ζημια τα ρουλεμάν και τα τσιμουχακια. Όσο και να αγαπώ το 525 τέτοια ζημιά είναι αδικαιολόγητη για οποιαδήποτε νέα μηχανή με 3000χλμ και είναι η δεύτερη ζημιά ανεξήγητη μετά από το ψυγείο που ράγισε δίχως αιτιολογία... Καλή μηχανή αλλά από ποιότητα απογοητευμένος αν σκεφτεί κανείς ότι την έχω μόλις 4 μήνες... Ρόλερ κοστερ συναισθημάτων η άτιμη
George142
George142
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Πεμ Φεβ 01, 2024 8:50 pm
Καλησπέρα φίλε μου , μπορείς να βγάλεις φωτογραφία σε ποια ρουλεμάν και τσιμουχακια αναφέρεσαι ; Σου είπε το συνεργείο γιατι αυτή η ζημιά ; Και αυτά που θα σου αντικαταστήσουν είναι τα βελτιωμένα ανταλλακτικά η μετά  από 3000 χιλ ξανα τα ίδια ;Ευχαριστώ
Xi Jinping
Xi Jinping
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Πεμ Φεβ 01, 2024 10:50 pm
George142 έγραψε:Καλησπέρα φίλε μου , μπορείς να βγάλεις φωτογραφία σε ποια ρουλεμάν και τσιμουχακια αναφέρεσαι ; Σου είπε το συνεργείο γιατι αυτή η ζημιά ; Και αυτά που θα σου αντικαταστήσουν είναι τα βελτιωμένα ανταλλακτικά η μετά  από 3000 χιλ ξανα τα ίδια ;Ευχαριστώ
Θα ρωτήσω μόλις το παραλάβω για περαιτέρω πληροφορίες και θα ενημερώσω, μόνο αυτό ξέρω μέχρι στιγμής
George142
George142
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Πεμ Φεβ 01, 2024 10:58 pm
Όταν λες κοπανάει , στο κατέβασμα της σχέσης η όταν πηγαίνεις με σταθερό γκάζι και κλείνεις απότομα ;
avatar
DimEfth
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Παρ Φεβ 02, 2024 10:12 am
Έχω 2.300χλμ...από τα 2.000 χλμ ξεκίνησε να κάνει ακριβώς το ίδιο και σε μένα με το κλείσιμο του γκαζιού! Αρκετά ενοχλητικό! Από εβδομάδα θα πάω συνεργείο να το κοιτάξουν γιατί δεν είναι φυσιολογικό...

Αρέσει στον χρήστη Xi Jinping

GeorgeM
GeorgeM
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 02/02/2024

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Παρ Φεβ 02, 2024 10:36 am
Xi Jinping έγραψε:Στη Νέα Μοτοτεχνικη στον Άγιο Δημήτριο πηγαίνω τη μηχανή, ο μηχανικός ο Χρήστος πάντα να ασχοληθεί με τη παραμικρή λεπτομέρεια και να βοηθήσει και με το παραπάνω. Όπως και ο ιδιοκτήτης ο κύριος Κωνσταντίνος πολύ εξυπηρετικός.
Εκεί το παω εγώ καθαρά λόγω απόστασης απο το σπίτι μου. Αλλα αφού είναι και καλά μαστορια, ακομα καλύτερα.
George142
George142
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Παρ Φεβ 02, 2024 10:41 am
DimEfth έγραψε:Έχω 2.300χλμ...από τα 2.000 χλμ  ξεκίνησε να κάνει ακριβώς το ίδιο και σε μένα με το κλείσιμο του γκαζιού! Αρκετά ενοχλητικό! Από εβδομάδα θα πάω συνεργείο να το κοιτάξουν γιατί δεν είναι φυσιολογικό...
Ακριβώς τι κάνει στο δικό σου .
Xi Jinping
Xi Jinping
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Παρ Φεβ 02, 2024 12:33 pm
George142 έγραψε:Όταν λες κοπανάει , στο κατέβασμα της σχέσης η όταν πηγαίνεις με σταθερό γκάζι και κλείνεις απότομα  ;
Φίλε μου Γιώργο όπως λέμε και πιο πάνω όταν αφήνω το γκάζι απότομα κάνει ένα κοπανημα αισθητό τόσο σε ήχο αλλά και σε αίσθηση, ευελπιστώ να είναι τα ρουλεμάν που άλλαξαν τα παιδιά αλλά και πάλι ποιος εγγυάται ότι δεν θα ξαναχαλασει
Xi Jinping
Xi Jinping
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Παρ Φεβ 02, 2024 12:35 pm
DimEfth έγραψε:Έχω 2.300χλμ...από τα 2.000 χλμ  ξεκίνησε να κάνει ακριβώς το ίδιο και σε μένα με το κλείσιμο του γκαζιού! Αρκετά ενοχλητικό! Από εβδομάδα θα πάω συνεργείο να το κοιτάξουν γιατί δεν είναι φυσιολογικό...
Ενημέρωσε εδώ όταν το πας,καθώς αν μαζευτούμε κόσμος με το ίδιο θέμα ίσως γίνει κάτι,και πες τους για τα ρουλεμάν και τον τζόγο για να φανεί ότι έχει συμβεί και αλλού
George142
George142
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2023

Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου Empty Απ: Κοπανημα στο κλείσιμο Γκαζιου

Παρ Φεβ 02, 2024 2:18 pm
Xi Jinping έγραψε:
George142 έγραψε:Όταν λες κοπανάει , στο κατέβασμα της σχέσης η όταν πηγαίνεις με σταθερό γκάζι και κλείνεις απότομα  ;
Φίλε μου Γιώργο όπως λέμε και πιο πάνω όταν αφήνω το γκάζι απότομα κάνει ένα κοπανημα αισθητό τόσο σε ήχο αλλά και σε αίσθηση, ευελπιστώ να είναι τα ρουλεμάν που άλλαξαν τα παιδιά αλλά και πάλι ποιος εγγυάται ότι δεν θα ξαναχαλασει
Το πήρες εσυ ; Το δοκίμασες ;
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης