HELLAS VOGE FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
avatar
sbartsa
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 27/12/2023

Πλύσιμο (Οδηγός - Παρατηρήσεις)  Empty Πλύσιμο (Οδηγός - Παρατηρήσεις)

Τετ Ιαν 17, 2024 2:31 pm
Καλησπέρα, 
Ανοίγω το θέμα να μιλήσουμε περί πλυσίματος. 
Ακούστηκαν διάφορα παράπονα και προβλήματα από πλύσιμο οπότε καλό θα ήταν να υπάρχει ένας οδηγός πλυσίματος κυρίως στο πλύσιμο στο χέρι (πιεστικό) στα αυτόματα.

Παρακαλώ γράψτε τις προτάσεις - παρατηρήσεις σας και θα συγκεντρώσουμε σε ένα πόστ. 
Ευχαριστώ

Αρέσει στους χρήστες Dernick και Tsamvagg

avatar
mac525
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2024

Πλύσιμο (Οδηγός - Παρατηρήσεις)  Empty Απ: Πλύσιμο (Οδηγός - Παρατηρήσεις)

Πεμ Ιαν 18, 2024 12:39 pm
Προσοχή στο νερό που πέφτει στις κλειδαριές. 
3 φορές την έχω πλύνει και μάλιστα χωρίς πιεστικό (στο χέρι) και απέκτησα πρόβλημα στην κεντρική κλειδαριά και όχι στην πλαϊνή (ίσως φταίει το λαμάκι). 
Έβαλα το κλειδί και μετά δεν μπορούσα να το βγάλω.
Αφού τα κατάφερα (με κίνδυνο να σπάσω το κλειδί ή την κλειδαριά) τη στέγνωσα με θερμό αέρα (ανοίγοντας το λαμάκι για να εισχωρήσει ο αέρας στην κλειδαριά) και στη συνέχεια έριξα οινόπνευμα και την δούλεψα.
Δεν ξέρω αν με WD40 γίνεται καλλίτερη δουλειά από θέμα λίπανσης (σε σχέση με το οινόπνευμα) αλλά απέφυγα άλλου είδους λιπαντικό γιατί η εμπειρία έχει δείξει ότι μακροχρόνια κρατά ακαθαρσίες, πήζει το λιπαντικό και γίνεται χειρότερα

Σε αντιδιαστολή να αναφέρω ότι σε transalp 650 (20 χρονών και με 100.000 χιλ) αυτή τη δουλειά (οινόπνευμα) την έκανα μόνο μία φορά γύρω στις 80000 χλμ

Αρέσει στον χρήστη sbartsa

avatar
sbartsa
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 27/12/2023

Πλύσιμο (Οδηγός - Παρατηρήσεις)  Empty Απ: Πλύσιμο (Οδηγός - Παρατηρήσεις)

Παρ Ιαν 19, 2024 2:21 pm
mac525 έγραψε:Προσοχή στο νερό που πέφτει στις κλειδαριές. 
3 φορές την έχω πλύνει και μάλιστα χωρίς πιεστικό (στο χέρι) και απέκτησα πρόβλημα στην κεντρική κλειδαριά και όχι στην πλαϊνή (ίσως φταίει το λαμάκι). 
Έβαλα το κλειδί και μετά δεν μπορούσα να το βγάλω.
Αφού τα κατάφερα (με κίνδυνο να σπάσω το κλειδί ή την κλειδαριά) τη στέγνωσα με θερμό αέρα (ανοίγοντας το λαμάκι για να εισχωρήσει ο αέρας στην κλειδαριά) και στη συνέχεια έριξα οινόπνευμα και την δούλεψα.
Δεν ξέρω αν με WD40 γίνεται καλλίτερη δουλειά από θέμα λίπανσης (σε σχέση με το οινόπνευμα) αλλά απέφυγα άλλου είδους λιπαντικό γιατί η εμπειρία έχει δείξει ότι μακροχρόνια κρατά ακαθαρσίες, πήζει το λιπαντικό και γίνεται χειρότερα

Σε αντιδιαστολή να αναφέρω ότι σε transalp 650 (20 χρονών και με 100.000 χιλ) αυτή τη δουλειά (οινόπνευμα) την έκανα μόνο μία φορά γύρω στις 80000 χλμ
  Αυτό με την κλειδαριά δεν το είχα ακούσει. Ευχαριστούμε για την προσοχή. Θα το τσεκάρω.
Πάντως σε ένα από τα βίντεο του ο Χούτρας είχε πει ότι κατ εξαίρεση (αντί για υγρό μόλυβδο) μπορείς να βάλεις WD-40 στην κλειδαριά, και πράγματι εγώ στο Freewind έβαζα και ήταν μια χαρά. Οινόπνευμα δεν το κόβω και πολύ λιπαντικό φίλε άντε να καθαρίζει καμια σκόνη και λίιγα λίπη.
avatar
mac525
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2024

Πλύσιμο (Οδηγός - Παρατηρήσεις)  Empty Απ: Πλύσιμο (Οδηγός - Παρατηρήσεις)

Σαβ Ιαν 20, 2024 8:37 am
ακριβώς αυτό είπα. το οινόπνευμα είναι καθαριστικό εξατμίζεται και φεύγει. οποιοδήποτε λιπαντικό ειναι μαγνήτης σκόνης και με τον καιρό πετρώνει. το wd40 πιθανώς να δουλεύει ταυτόχρονα και σαν λιπαντικό δεν το ξέρω ή πράγματι να είναι απαραίτητο σε περιπτώσεις που υπαρχουν οξειδωσεις. Εγώ με το οινόπνευμα κανω την δουλειά μου και στις κλειδαριές του σπιτιού και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα λίπανσης. Αν έχεις ανοίξει- λύσει ποτέ καινούργια κλειδαριά θα δεις οτι πουθενά δεν υπάρχει λιπαντικό
 (ούτε στα ελατήρια ουτε στις μπιλιες ουτε στον κύλινδρο).
avatar
ilgivas
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2023

Πλύσιμο (Οδηγός - Παρατηρήσεις)  Empty Απ: Πλύσιμο (Οδηγός - Παρατηρήσεις)

Δευ Ιαν 22, 2024 8:05 pm
Εγώ πάντως το πλένω κ με πιεστικό αλλά στην οθόνη κ σε όλο αυτό το σημείο από μακριά, κ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα!
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης