HELLAS VOGE FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
avatar
mac525
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2024

Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία Empty Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία

Πεμ Ιαν 18, 2024 11:15 am
Γενικά το μηχανάκι κάνει αρκετούς θορύβους και εμφανίζει κραδασμούς και ταλαντώσεις σε πορεία από την πρώτη μέρα έως και σήμερα στα 1600 χιλ. Και ναι και η αλυσίδα είναι λαδωμένη και ο τροχός σφιγμένος και οι ρεγουλατόροι σε ίσες αποστάσεις. 

Στο πρώτο service τα βρήκαν όλα φυσιολογικά με απαντήσεις του στυλ:  έτσι δουλεύουν αυτά, δεν βλέπουμε τίποτα κλπ (τις ίδιες απαντήσεις μου έδωσαν και σε όλα τα επιμέρους "προβλήματα" που έθεσα, δεν διορθώθηκε και δεν διαγνώστηκε τίποτα και επιπλέον με προίκισαν με μια ξεχασμένη τάπα που δεν έβαλαν μετά τις συσφίξεις και έπρεπε να ξανατρέχω να τη βρώ την επόμενη μέρα και με 300 ml λαδιού παραπάνω από το αναγραφόμενο στο manual -δηλ.2700 ml με το φίλτρο- και το οποίο τους ζήτησα να αφαιρέσουν)

Έβαλα λοιπόν τη μηχανή στο διπλό σταντ, προμηθεύτηκα τα κατάλληλα εργαλεία και άρχισα εγώ τις συσφίξεις και τους ελέγχους.
Πρώτη διαπίστωση ότι ή χαλάρωσαν αρκετά πράγματα από το πρώτο service ή δεν εκαναν τις απαραίτητες συσφίξεις
Δεύτερη και πολύ άσχημη διαπίστωση ότι έχω αρκετούς τζόγους στο ψαλίδι στο σημείο έδρασής του.
Τρίτη και επίσης άσχημη διαπίστωση ότι έχω κάποιες λιπαρές διαρροές στην αντλία νερού.

Πάω λοιπόν σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο (προτεινόμενο ως καλό από άλλους συνάδελφους), όπου με μια πρώτη εκτίμηση (μια που θα πρέπει να λυθεί το μηχανάκι και να ελεγχθεί) υπάρχουν μάλλον τα παρακάτω προβλήματα.
Πρόβλημα μάλλον στον πύρο έδρασης του ψαλιδιού (έχει ξανα-υπάρξει αντίστοιχη περίπτωση όπως με ενημέρωσαν)
Πρόβλημα μάλλον στην αλυσίδα
Πρόβλημα στα σινεμπλοκ του πίσω γραναζιού (υπάρχει ανάκληση και θα περιμένουμε το βελτιωμένο ανταλλακτικό)
Πρόβλημα μάλλον στη ζυγοστάθμιση των τροχών
Θα ελέγξουν και το μπροστινό γρανάζι για τζόγους
Όσο αφορά την αντλία ίσως οφείλεται στη λίπανση της αλυσίδας, οπότε μου ζητήθηκε να πλύνω τη μηχανή, να μη λαδώσω την αλυσίδα και να το ξαναδούμε σε λίγες μέρες.
Περιμένω λοιπόν το συνεργείο να συνεννοηθεί με την αντιπροσωπεία για να το πάω

Αρέσει στους χρήστες admin και Pit525

admin
admin
Admin
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X Gray
Αριθμός μηνυμάτων : 81
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2023
Ηλικία : 52
Τόπος : Ηλιούπολη
https://hellasvogeforum.forumgreek.com

Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία Empty Απ: Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία

Πεμ Ιαν 18, 2024 12:40 pm
Πολύ ωραίο review, βοηθάς πολύ φίλε mac
Να δεις που όλοι τελικά θα καταλήξουμε στο εν λόγω συνεργείο και θα τρεχει και δε θα φτάνει ο άνθρωπος  Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία 1f601

Αρέσει στους χρήστες Pit525 και mac525

avatar
georgestinis
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2024
Ηλικία : 24
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία Empty Απ: Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία

Πεμ Ιαν 18, 2024 1:33 pm
Αδερφέ σε ποιο συνεργείο πήγες στην αρχή και σε ποιο στη δεύτερη φορά; Επίσης, σε ποια περιοχή είσαι; Για να ξέρουμε και εμείς που πρόκειται να κάνουμε service Smile Αν και εγώ με 850χλμ στη μηχανή το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι η καμπάνα ακούγεται λίγο και η μανέτα που στο πρώτο πιάσιμο θα μου κάνει σαν ένα μικρό μάγκωμα αλλά μετά σταματάει και επίσης έχω δει το δοχείο που έχουμε με το παραφλού να είναι άδειο ενώ το ψυγείο μου είναι γεμάτο.

Αρέσει στον χρήστη Pit525

avatar
mac525
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2024

Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία Empty Απ: Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία

Πεμ Ιαν 18, 2024 1:51 pm
Αθήνα είμαι.
Το θέμα με το παραφλού μάλλον το είχαμε όλοι. Δεν είναι ανησυχητικό. Είναι θέμα εξαέρωσης. Συμπλήρωσε ακόμη και με απεσταγμένο νερό. Αν στο κάνει ξανά μετά από κανά δύο συμπληρώματα τότε να ανησυχείς.
Για το θέμα του συνεργείου που μέμφομαι δεν θα αναφέρω το όνομα δημόσια. Δεν έχω καμία όρεξη για μηνύσεις. Αν θέλεις με προσωπικό μήνυμα να στο πω.  
Για το δεύτερο συνεργείο μόλις λάβω τις τελικές υπηρεσίες εντός των ημερών και αν μείνω αντίστοιχα ευχαριστημένος όσο με τη πρώτη επαφή, φυσικά και θα το αναφέρω

Αρέσει στους χρήστες Pit525 και georgestinis

avatar
Pit525
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2024

Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία Empty Απ: Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία

Παρ Ιαν 19, 2024 9:33 pm
Mac525 στείλε μου σε παρακαλώ με προσωπικό σε ποιο υπήρξε θέμα. Ευχαριστώ γιατί και εμένα σήμερα είχαν σε αυτό που πήγα ύφος ότι τα βλέπω εγώ περίεργα.
admin
admin
Admin
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X Gray
Αριθμός μηνυμάτων : 81
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2023
Ηλικία : 52
Τόπος : Ηλιούπολη
https://hellasvogeforum.forumgreek.com

Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία Empty Απ: Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία

Σαβ Ιαν 20, 2024 12:02 am
Pit525 έγραψε:Mac525 στείλε μου σε παρακαλώ με προσωπικό σε ποιο υπήρξε θέμα. Ευχαριστώ γιατί και εμένα σήμερα είχαν σε αυτό που πήγα ύφος ότι τα βλέπω εγώ περίεργα.
Εγώ δεν έχω θέμα, τα λέω κι εδώ:
Στη Νέα Μοτοτεχνική (Αγ. Δημήτριος) που το αγόρασα και το πήγα για το πρώτο service, τους ανέφερα ότι το μηχανάκι στις 4500 στροφες με 6η χοροπηδάει. Το πήρε ο μάστορας για βόλτα και όταν μου το γύρισε, μου είπε ότι δεν βλέπει κάτι αφύσικο που να μην το έχει ξαναδεί σε αυτά τα μηχανάκια. Μάλιστα με ρώτησε αν το είχα κάνει test drive και μου είπε αν δεν το είχες κάνει... ας πρόσεχες.
Βέβαια ο άνθρωπος προσφέρθηκε όταν του είπα ότι θα το βάλω αγγελία για πούλημα (με 100χλμ στο κοντέρ) να "παίξουμε" λίγο με τις αναρτήσεις και με την πίεση των ελαστικών κάποια στιγμή.
Έκτοτε λόγω και φόρτου εργασίας δεν ξαναασχολήθηκα με τη μηχανή, συνεχίζει όμως και χοροπηδάει ενοχλητικά.

Αρέσει στον χρήστη Pit525

avatar
Pit525
Μοτοσικλέτα που οδηγάω : Voge DS525X
Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2024

Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία Empty Απ: Τρανταγμοί θόρυβοι και ταλαντώσεις κατά την πορεία

Σαβ Ιαν 20, 2024 12:22 am
Εγώ για πούλημα δεν θα την βάλω γιατί τουλάχιστον ότι έχει φανεί σε διάφορα μηχανάκια μέχρι τώρα όλα αντιμετωπίζονται.
Αν ήταν εκτός εγγύησης προσωπικά θα έβαζα χέρι. Πχ θα ψαχνομουν για ντιζα, ρεγουλατορο, άλλα λάδια ίσως πιο μεγάλο ιξώδες κτλ κτλ και σε έναν μάστορα με εμπειρία και κάτι άλλο να το φέρει εκεί που πρέπει.
Το μόνο που "δίνω" στους εμπόρους άσχετα με τις ειρωνείες τους είναι ότι είναι καινούργιο και για εκείνους και για εμάς.
Από την άλλη αν δεν έχουν διάθεση να ασχοληθούν με ότι προκύπτει σε οτιδήποτε καινούργιο ας μην το εμπορεύονται.
Λες και είμαστε απέναντι τους. Αντί να θέλουν να δούμε μαζί λύσεις για το όποιο ζήτημα και να χτιστεί το όνομα, οι περισσότεροι από αυτά που διαβάζω είναι μόνο για την οικονομική συναλλαγή.
Ας μας πούνε φίλοι εδώ ποιος είναι αυτός που μπορεί να λειτουργεί πελατοκεντρικα και να έχει διάθεση να ασχοληθεί.
Όλοι μας είτε με μικρή είτε με μεγάλη εμπειρία δεν νομίζω να έχουμε βίτσια να πηγαίνουμε κάθε λίγο και λιγάκι να δούμε τι έχει το μηχανάκι.
Προς το παρών τουλάχιστον από την αντιπροσωπεία (κεντρική) δεν έχω προσωπικά παράπονο. Έχει δείξει πολύ καλά δείγματα και ακούει τον πελάτη.

Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης